16.4.2013, Novice

Položaj nepedagoških delavcev in delavk na univerzi

Poziv iz okrogle mize o položaju nepedagoških delavcev in delavk na univerzi (torek, 16. aprila 2013)

Za solidarnost in enotnost proti uničevanju vsem dostopnega visokega šolstva.

Tako imenovani varčevalni ukrepi, katerih namen je oslabiti javno in vsem dostopno visoko šolstvo, so posebej prizadeli strokovne delavce in delavke v visokem šolstvu (skupina J v plačnem sistemu). Gre za strokovne delavce, ki omogočajo nemoteno delovanje pedagoškega in raziskovalnega procesa:

• delavci v študentskih referatih,
  • finančno-računovodski delavci,
  • kadrovski delavci,
  • knjižničarji,
  • računalničarji,
  • strokovni delavci v mednarodni pisarni,
  • strokovni delavci v projektni pisarni,
  • tehnični delavci,
  • ostali samostojni strokovni in drugi delavci.

V času, ko je bil minister za javno upravo Gregor Virant, so bili delavci in delavke iz skupine J degradirani na zelo nizko vrednotene plačne razrede, kar je priznana anomalija plačne reforme iz leta 2008.

V letu 2012 se je z dvema zakonskima aktoma položaj delavcev v skupini J še poslabšal. Z zloglasnim ZUJF-1 so bili najbolj prizadeti prav strokovni delavci, saj so se jih plače propocionalno najbolj znižale. Z Zakonom o izvrševanju proračuna s konca lanskega leta je zakonodajalec prepovedal  tudi izplačevanje dodatkov, s katerimi so na nekaterih fakultetah ublažili degradacijo iz leta 2008.

Zato so lahko vodstva fakultet strokovnim delavcem in delavkam v letu 2013 legalno drastično znižala plače. Številni delavci in delavke so se znašli v stiskah, neproporcionalno nošenje bremena tako imenovanega varčevanja je načelo solidarnost na fakultetah, razgradnja družbenega tkiva na fakultetah pa je začela onemogočati učinkovit upor proti uničevanju vsem dostopnega visokega šolstva.

Ker smo solidarni in ker želimo obraniti kvalitetno in vsem dostopno javno visoko šolstvo, ki ga soustvarjamo, pozivamo:

• fakultete in univerze, da vključijo predstavnike strokovnih delavcev v procese oziroma organe odločanja,
  • Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, da preuči in ustrezno opredeli vlogo in položaj strokovnih delavcev v visokošolski zakonodaji,
  • sindikate, ki delujejo na področju visokega šolstva, da takoj izvedejo vse potrebno za odprtje kolektivne pogodbe z namenom pravične opredelitve plačnih razredov in plačnih razmerij za strokovne delavce in delavke iz skupine J

Nepedagoški delavci UL, udeleženci okrogle mize

Oznake: